Az Egyesület történelme, jövőképe és küldetése

1949. december 18-án a Honvédelmi Minisztéraium „kérésére”  a KAC (Kispesti Atlétikai Club) Közgyűlése a Kispesti Városházán megszavazta a Honvéd Sportegyesülettel való összeolvadást és létrejött a Budapesti Honvéd Sportegyesület! Ezzel véget ért egy fejezet a KAC életében és elkezdődött egy új időszak a Honvéd történetében!

A Budapesti Honvéd Sportegyesület 14 szakosztállyal (atlétika, birkózás, judo, kajak-kenu, karate, kézilabda, kosárlabda, öttusa, sportlövő, szabadidősport, torna, úszó, vívó, vízilabda) és 8 szakággal (B33, e-sport, labdarúgás, laser run, műugró, ökölvívó, szinkronúszó, taekwondo) rendelkezik.

Egyesületünk részletes történetének olvasásához, kérjük kattintson ide!

JÖVŐKÉPÜNK:
Hiszünk abban, hogy – Magyarország olimpiai pontszámítása alapján legeredményesebb klubjaként – sikereinkkel továbbra is megőrizzük elsőségünket.
Példaképeket állítunk a fiataloknak, neveljük az ifjúságot és esélyt adunk azoknak, akik nálunk sportolnak.
Élharcosai vagyunk a tiszta, sportszerű versenyzésnek.

KÜLDETÉSÜNK:
Célunk, hogy Budapest és az ország első számú sportegyesületeként mindenki számára megteremtsük a mozgás és az egészséges életmód szabadságának élményét.
A legjobbak akarunk lenni, a legjobbak között.
Egészséges sportembereket, sportolókat neveljünk a társadalom számára, amelyhez a sportegyesületünk biztosítja a szakmai hátteret, infrastruktúrát, közösséget!

VEZETŐSÉG

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN
Elnök

HONVÉDELMI SPORTSZÖVETSÉG
elnöke

Országgyűlési képviselő
KDNP frakcióvezető

A KDNP alelnöke

GERGELY ISTVÁN
Ügyvezető elnök

+3617911555
gergely.istvan@honved.hu

2x Olimpiai Bajnok (Athén, 2004, Peking, 2008)

Világbajnok

Euroliga Final Four győztes 2004
LEN Super Cup győztes 2004
Magyar Bajnok és kupagyőztes

KUNSZT GÁBOR
Örökös tiszteletbeli elnök

A Budapesti Honvéd Sportegyesület volt elnöke, elnöksége alatt több mint 293 aranyérmet szereztek a Honvéd sportolói világversenyeken, neki köszönhető, hogy sportegyesületünk a rendszerváltás után is sikeres maradt.

Elismerései: Magyar Érdemrend Tisztikereszt, MOB Fair Play Életműdíj, Eszterházy Miksa Díj, MOB Díj, Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt, Magyar Sporttért Díj.

  FARKAS LÁSZLÓ
Ügyvezető elnök-helyettes

+36 20 421 9445
farkas.laszlo@honved.hu

A Honvéd Sportegyesületek Országos Szövetségének elnöke

Cím: 1134 Budapest Dózsa György út 53.
Levélcím.: 1393 Budapest Pf. 308.

ELNÖKSÉGI TAGOK

DR. KOVÁCS ZOLTÁN
Nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár

A BHSE Kosárlabda szakosztályának elnöke

DR. GRÓSZ ANDOR
A Honvédelmi Minisztérium  
nyugállományú orvos dandártábornoka

Szegedi Tudományegyetem Repülő és Űrorvosi Tanszék vezetője

A Magyar Vívó Szövetség elnökségi tagja

GYŐR BÉLA
A Honvédelmi Minisztérium nyugállományú alezredese

Magyar Olimpiai Akadémia tanácsának tagja, főtitkára

A BHSE Szabadidősport szakosztályának elnöke

GYULAY ZSOLT
A Magyar Olimpiai Bizottság elnöke

2x Olimpiai Bajnok – Szöul, 1988 (egyéni, csapat)

6x Világbajnok

GUCZOGHY GYÖRGY
Olimpiai bronzérmes tornász

Olimpiai bronzérmes – Moszkva, 1980 (csapat)

Világbajnoki ezüst és bronzérmes, 3x Európa-bajnok

 

HOLOPNÉ SCHRAMEK KORNÉLIA
Budapest Főváros XIII. Kerület Önkormányzatának  alpolgármestere

Önkormányzati képviselő, Tanügyigazgatási szakértő

KOSZTOLÁNCZY GYÖRGY
Otthon Centrum Holding vezérigazgatója

A Magyar Nemzeti Bank lakáspiaci tanácsadó testületének tagja

A BHSE Judo szakosztályának elnöke, cselgáncs Európa-bajnoki 3. helyezett

DR. VIDOVEN ÁRPÁD
A Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára

A BHSE Öttusa szakosztályának elnöke

KOVÁCS KATALIN
3x Olimpiai Bajnok, 31x világbajnok kajakozó

A Budapesti Honvéd Sportegyesület halhatatlan és örökös bajnoka

 

TARI ISTVÁN
Koelner Hungária Kft. ügyvezetője és társtulajdonosa

A BHSE Atlétika szakosztályának elnöke

21 éve a BHSE tagja

STROMMER PÁL
A Racionet Zrt. vezérigazgatója

A  BHSE Vízilabda szakosztályának elnöke

SIKLÓSI GERGELY
Olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok párbajtőröző

Olimpiai ezüstérmes – Tokió, 2020

Világ- és Európa-bajnok

Katonasportoló, a sportszázad tagja

FELÜGYELŐ BIZOTTSÁG

BOROS ISTVÁN
Felügyelő bizottság elnöke

A Honvédelmi Minisztérium ezredese

Honvédelmi Minisztérium
Védelemgazdasági Hivatal
Költségvetési és pénzügyi főigazgató-helyettes

VERÉB CSABA 
Alezredes

Magyarország Állandó NATO képviselete, Védelempolitikai Részleg

Diplomata, Beruházási Bizottság képviselője

 

BOCZKÓ GÁBOR
Olimpiai ezüst- és bronzérmes párbajtőrvívó

Olimpiai ezüstérmes – Athén, 2004
Olimpiai bronzérmes – Rio de Janeiro, 2016

Világ- és Európa-bajnok párbajtőröző

A felnőtt vívó válogatott szövetségi kapitánya

SZLATINAI ZOLTÁN
Alezredes

HM Védelemgazdasági Hivatal Központi Költségvetési és Finanszírozási Osztály
osztályvezető-helyettes

RICHTER ZSUZSANNA KATALIN
Ezredes

HM VGH Költségvetési, Számviteli és Ellenjegyzési Igazgatóság – igazgatója

OPERATÍV VEZETŐK

HILÓCZKI KRISZTINA
Gazdasági vezető

+36 1 791 1532
hiloczki.krisztina@honved.hu

 

IMRE GÉZA
Sportigazgató

2x Olimpiai ezüstérmes – Rio de Janeiro (2016, egyéni), Athén (2004, csapat)
2x Olimpiai bronzérmes – Atlanta (1996, egyéni), Rio de Janeiro (2016, csapat)

Világ- és Európa-bajnok párbajtőröző

AZ EGYESÜLET BEMUTATÁSA

Magyarországon az 1940-es évek vége felé vetődött fel először a gondolat, hogy a Magyar Honvédelmi Minisztériumnak önálló sportegyesülete legyen. 1949-ben megerősödött az egypártrendszer, az állami vezetés pedig döntött arról, hogy egy reprezentatív egyesületet hoz létre, amelynek alapját a honvédelmi tárca képezte. 1949 nyarán az akkori vezérkari főnök, valamint Rózsa László, a Sz.O.T. Sportosztálya vezetőjének köszönhetően, meg is alakították a Budapesti Honvéd Sportegyesületet (BHSE). 1949 december 18-án a Kispesti Városháza dísztermében a KAC beolvadásával megkezdődött a Honvéd működése. Azóta ezt a napot tekintjük az egyesület megalapításának dátumaként. A Honvédelmi Minisztérium 1950 januárjában megalakította a sportszázadot, amelyben 1954-ig a kor legendás Honvédos sportolói a Dózsa György úton teljesítettek szolgálatot.

A klubról már a kezdeti időszakban kiderült, hogy milyen szakmai és anyagi erőforrásokkal rendelkezik. A vezetés 8 szakosztály számára biztosította a működéshez szükséges feltételeket, a helyszínt, a felszereléseket, s megindult a toborzás. Az időközben megalakult Sportszázad kiváló lehetőséget nyújtott élvonalbeli sportolók számára, jó egzisztenciális feltételeket kínált, amelynek köszönhetően Magyarország legjobb sportolói és edzői igazoltak át az egyesülethez.

A Honvéd csillaga fényesen ragyogott, amelyet jól mutat, hogy az 1952-es Helsinkiben rendezett olimpiai játékokon, majd Melbourne-ben is kiemelkedően szerepeltek sportolóink.

Az 1956-os melbourne-i olimpiát követően, a Magyarországon uralkodó forradalmi helyzet miatt sok magyar klasszis versenyző maradt külföldön, a klub gazdasági helyzete sem volt kedvező, így megtörtént az első szelekció az egyesületnél, amely több szakosztályát megszüntette annak érdekében, hogy sikersportágait támogatni tudja.

Az eredményesség fenntartása érdekében szükségessé vált a sportszakmai nevelőmunka, az utánpótlásbázis építése az egyesületben, amelyhez remek edzőket, szakembereket nyert meg a klub. Megkezdődött a valódi műhelymunka, amelynek köszönhetően az 1960-as évek második felére sikerült átmenteni a korábbi eredményességet. Ebben az időszakban az atlétika, a vívás és az öttusa továbbra is nagy népszerűségnek örvendett, erősített a klub a labdajátékok területén, s elkezdte fejleszteni a küzdősportokat, az ökölvívást, birkózást, cselgáncsot – utóbbi törekvéseknek a 70-es évek hozták meg a gyümölcsét.

Az 1970-es évek világversenyein elért eredményekben már visszaköszönt az egy évtizeddel korábban megkezdődött szakmai munka minősége. A BHSE széles bázisból meríthetett, amelyet jól szimbolizál, hogy 3 olimpián összesen 11 sportágban szereztek érmet versenyzőink.

A három ciklus során mindössze egy aranyérem született, 1980-ban Moszkvában, ám az ötkarikás játékokon rendre a sportegyesületek közötti pontverseny élén végeztek versenyzőink. A korábbi hagyományos sikersportágak mellett ökölvívásban, birkózásban, cselgáncsban és kajak-kenuban is eredményesen lépett ki a nemzetközi színtérre az egyesület.

Míg a világ politikájában a szocialista világ összeomlása körvonalazódott és ez éreztette is hatását, a nyolcvanas évek elejére szakmailag stabilizálódott az egyesület. Ebben az időszakban történt, pontosan 1982-ben, hogy a magyar sport története során először kézilabdázóink elnyerték a Bajnokcsapatok Európa Kupáját. Ez azóta is páratlan sikernek számít a férfi kézilabdában.

Több sportolónk számára is a pályafutása csúcsát jelenthette volna az 1984-es Los Angeles-i csonka olimpia, amely helyett a Barátság Versenyeken gyűjtöttek érmeket sportolóink. Négy esztendővel később azonban minden idők legjobb olimpiáját élhette át a BHSE, amely 34 versenyzővel vett részt az 1988-as ötkarikás játékokon.

A magyar csapat szöuli sikeréhez a honvéd sportolók nagyban hozzájárultak, hiszen 7 aranyérem teljes vagy részbeni részesei voltak.

Az 1989-ben megszavazott egyesületi törvény sok, nem túl szívderítő változást hozott a klub életében. Az átalakulás időszakában leváltották az utolsó katonai elnököt, mert az MH megszüntette az elnöki tisztség, mint katonai beosztás jellegét. A Honvédelmi Minisztérium megmaradt továbbra is támogatónak, a klub önálló társadalmi szervezetként működött tovább. A továbbiakban az átalakítás részeként 8 szakosztály: röplabda, vízilabda, birkózó, lovas, sakk, sí, súlyemelő, ökölvívó szakosztály megszűnt. 1991 nyarán kiváltak a labdarúgók is. Az új klub, melynek egyik alapítója Budapesti Honvéd Sportegyesület volt, Kispest HFC néven kezdte meg önálló életét.

Az új demokratikus rendszer új kihívások elé állította a sportegyesületek vezetőit, akiknek az eredményesség biztosítása érdekében az állami támogatások mellé új források felkutatásában is szerepet kellett vállalni, szükségszerűvé vált egyfajta menedzser szemléletű vezetés. A BHSE életében megjelentek a szponzorok, akik közös megelégedéssel, örömmel álltak a nagy múltú, sikeres klub mellé. A támogatóknak köszönhetően új korszak kezdődött, amelyben az öttusa, a torna, a kajak-kenu, a vívás, kosárlabda és az atlétika hozta a főbb eredményeket, s az egyéni sportágak mellett ismét sikerült egy jelentős támogató segítségével újraindítani a vízilabda szakosztályt, amely 1998-2006 között az alappillére lett a BHSE-nek.

A vízilabda sikerei és az általuk kapott anyagi javak olyan forrásokat jelentettek az egyesület számára, amellyel zökkenőmentessé vált a klub élete. Ez pedig a 2004-es athéni olimpia sikereiben csúcsosodott ki, amikor ismét a BHSE nyerte meg az egyesületek közötti pontversenyt.

A BHSE számára 2006-tól újabb nehéz, veszteségektől sem mentes időszak következett. Sportszakmai téren óriási érvágást jelentett, hogy a vízilabda sikercsapat tagjai befejezték pályafutásukat, vagy eligazoltak az egyesülettől, megfelelő szintű pótlásukat a szakosztály vezetőségének nem sikerült biztosítani. Többek között az okokban kereshető, hogy a Honvédelmi Minisztérium eltávolodott az egyesülettől, csökkent a támogatás és a korszakváltás következtében csökkent a szponzorok száma. 2010- től azonban már érezhető volt némi fejlődés, az igazi előrelépést azonban a kormány 2012-ben létrehozott sportágtámogatási programja, majd a 2013-tól biztosított kiemelt sportegyesületi támogatás jelentette.

Bár a megtorpanás az eredményesség rovására ment, a klub hősiesen átvészelte ezt az időszakot és a megújulás útjára lépett.

A 2012-es londoni, majd a 2016-os riói olimpiával egy sikergeneráció köszönt el. Az új vezetés a generáció váltással, nagy lendülettel és új szemlélettel állt neki a munkának. A frissítés, a fiatalítás hatása már látható, régi-új szakosztályok, szakágak kezdték meg ismét a munkát az egyesületben. A pályázati fejlesztési forrásoknak és a hat kiemelt fővárosi sportegyesületnek nyújtott támogatásoknak köszönhetően megújul az egyesület, amelyben a HM ismét óriási szerepet vállal. 2017-ben újra megalakult a sportszázad, ahova jelentős számú élsportoló került, akik számára elérhető a katonai életpályamodell, de a BHSE vezetése is biztosítja a kettős karrier lehetőségét: az élsport befejezése után a civil életben való beilleszkedésben, a munkavállalásban is segítséget nyújt korábbi versenyzői számára.

Az egyesület célja változatlan: kiemelkedő eredmények elérése, magas szintű szakmai munkával, s mindez korszerű környezetben valósulhat meg, az egyesület története pedig tovább íródik…

Elnökök:

1949-1965: Tapolczay Jenő, Angler László, Madarász Endre, Szuhi Ferenc, Nagy Lajos

1965-1969: Karácsony István

1969-1973: Magony Miklós

1973-1977: Karácsony István

1977-1981: Bissi Tibor

1981-1988: dr. Sándor György

1988-1992: Szabó Tibor

1992-1992: Lang Elemér

1992-2005: Kunszt Gábor

2005-2016: Molnár Imre

2017- : Gergely István

Parancsnokok és Társadalmi elnökök:

(a kezdetektől napjainkig)

Rózsa László
Pacsek József
Kiss Sándor
dr. Liszkay Csaba
Kelemen József
dr. Fodor István
Végh Ferenc
dr. Kőhalmi Alfréd
Iváncsik Imre
dr. Urbán Lajos
dr. Szenes Zoltán
dr. Simicskó István
Vargha Tamás
dr. Nébald György
dr. Simicskó István
Honvédelmi Minisztérium
Budapest Főváros Önkormányzata
XIII. Kerület Önkormányzata
Magyar Olimpiai Bizottság
Emberi Erőforrások Minisztériuma